Aký balzam na pery si mám vybrať?

Pokožka pier je iného druhu ako zvyšok pleti na tvári. Je oveľa tenšia a neprodukuje kožný maz. Zdrojom hydratácie pier sa teda stávajú naše sliny, ktoré ich však, paradoxne, viac vysušujú, než hydratujú. Citlivá a jemná pokožka pier trpí v dôsledku suchého vzduchu, zmien počasia, vetra, zimy, morskej vody, slnka a UV žiarenia. Nehovoriac o zlozvykoch, akými je napríklad obhrýzanie pier.

Aký balzam na pery si mám vybrať?

Najlepšie urobíte, ak si zadovážite balzam na pery s rastlinnými výťažkami, vitamínmi a UV filtrom a to bez ohľadu na ročné obdobie. Slnko svieti aj v zime a suchý vzduch nás vie potrápiť aj v lete (počas dovoleniek sa nemu pridá aj morská voda a chemicky ošetrená voda z bazénov).

Primárnou funkciou balzamu v zime je premastenie a ochrana pred chladom a v lete hydratácia a ochrana pred UV žiarením (myslite na to aj u svojich detí).

Vhodné sú balzamy na pery, ktoré obsahujú bambucké maslo, včelí vosk, lanolín, med, harmanček, aloe vera, echinaceu alebo čajovník a sú obohatené o vitamíny (predovšetkým vitamín E a B) a minerály (najmä zinok).

Ak máte zrelšiu pokožku, použite balzam na pery, špeciálne určený pre váš druh pleti, ktorý pôsobí protivráskovo.

V prípade, že nemáte práve k dispozícii balzam na pery, môžete ho nahradiť kozmetickou vazelínou, organickým bambuckým maslom alebo kokosovým olejom, prípadne mastnejším pleťovým krémom.

Môžem na pery používať píling?

Áno, pery môžeme ošetriť pílingom 1-2 krát do týždňa. Zbavíme sa tak odumretých buniek a postaráme sa o to, aby naše pery boli hladké, zdravé a dostatočne vyživené.

Na píling budeme potrebovať zubnú kefku s jemnými štetinami (detskú alebo určenú pre citlivé zuby) a pílingový prípravok. Ten si vieme zhotoviť aj sami zo zmesi kvalitného rastlinného oleja (olivový, mandľový, kokosový) a trstinového cukru. Po premasírovaní zubnou kefkou (na záver môžete pery pomasírovať aj teplým zeleným čajom) budú pery hladké a prekrvené. Nanesieme na ne vrstvu mastného, výživného krému a necháme pôsobiť cez noc.

Škodí dekoratívna kozmetika perám?

Ak neobsahuje alergény, ktoré by vaše pery mohli podráždiť, neškodí im a naopak, pomáha perám, aby počas celého dňa ostali dostatočne hydratované. Mnohé rúže sú obohatené o rastlinné extrakty, vitamíny a doplnkové hydratačné zložky. Nič vám teda nebráni v tom, aby ste používali kvalitné rúže, kontúrovacie ceruzky a lesky na pery.

Pri dekoratívnej kozmetike sledujte dátum spotreby a nepoužívajte ju po tom, ako vyexpirovala. Taktiež nepožičiavajte svoje rúže, kontúrky a lesky iným osobám, aby ste zabránili prípadnému prenosu infekcie (napr. herpesu).

Ak chcete, aby vám rúž vydržal dlhšie, naneste pod neho vrstvu telového tekutého mejkapu. Ak máte veľké pery, stavte na matný rúž a vyhnite sa lesku. Ak chcete, naopak, opticky zväčšiť objem malých pier, naneste na strednú časť pier o dva odtiene svetlejší rúž ako na ich okraje. Pohrajte sa s ich tieňovaním a leskom.

Ako sa mám stravovať, aby moje pery ostali zdravé?

Ak vás trápia suché, popraskané a podráždené pery, dôvody môžu byť rôzne. Možno máte alergickú reakciu na určitú potravinu alebo na niektorú zložku balzamu na pery, ktorý používate. Nechajte si urobiť testy znášanlivosti potravín. Dôvodom nezdravých per môže byť aj nedostatok vitamínov (A, B, C, E) a minerálov. Uistite sa, že vaša strava obsahuje dostatok čerstvej sezónnej zeleniny a ovocia. Jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú zdravie pokožky, vrátane pier, je hydratácia. Zabezpečte svojmu telu dostatok tekutín vo forme čistej vody, minerálky a ovocných či zeleninových štiav. Stav pier taktiež zhoršuje fajčenie.

zdroj: Pilulka24.sk